Marcin Makówka

Marcin Makówka – fotograf

Urodziłem się w Krakowie i tu dziś mieszkam. Fotografią zajmuję się zawodowo od 1996 roku. Pierwsze zdjęcie, ponoć całkiem nieźle skadrowane, wykonałem w wieku czterech lat.  To także z tego powodu zostałem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale grafiki, ze specjalizacją – fotografia. A mistrzem moim był profesor Zbigniew Łagocki. Dodatkowo w roku 2001 ukończyłem roczne stypendium w Akademii Sztuk Pięknych w Glasgow.

Od roku 1996 współpracuję z wieloma redakcjami, głównie gazet małopolskich, ale swoje zdjęcia publikowałem również w większości tygodników, między innymi: „Polityka”, „Wprost”, „Przekrój”, „Newsweek”. W latach 2006 – 2007 byłem fotoreporterem gazety codziennej „Fakt”. Wkrótce znalazłem także przyjemność w nauczaniu fotografii w Liceum Fotograficznym w Katowicach. Przez jedenascie lat kierowałem działem Foto i Fotoedycji w „Gazecie Krakowskiej” i „Dzienniku Polskim”.
Na stałe współpracuję też jako fotograf z dwutygodnikiem „Puls Medycyny”. Od  2013 roku, jako nauczyciel, rozwijam pasję wykonywania fotografii w uczniach Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.

Ważniejsze nagrody:

Fotoreporter roku – na XIII gali Dziennikarzy Małpolski (2016)
Pierwsze miejsce konkursu BZWBK Press Foto w kategorii portret
Nagrody Lucie Awards 2008 – II miejsce wśród profesjonalistów w kategorii: reportaż

Finalista Grand Press Foto 2016